برای جستجو تایپ کنید

مهاجرت

اقامت چیست

lbonyad اکتبر 10

در جهان امروز به دلیل مشکلات اقتصادی یا دیگر دلایل، هر فردی حداقل یکبار به مهاجرت و ادامه زندگی در کشوری دیگر فکر کرده است. برای آنکه در این راستا به نتایج بهتری دستیابید در ابتدا باید با ارکان اصلی مهاجرت و ویژگی های آن ها آشنا شوید. اقامت و تابعیت دو رکن اساسی مهاجرت هستند که در این مقاله به کوشش تیم مجرب بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی به شرح هر یک از آن ها پرداخته شده است.

آنچه در این مقاله می خوانید؟

 • اقامت چیست؟
 • اقامت موقت
 • اقامت دائم
 • اقامت بلند مدت
 • تابعیت چیست؟
 • انواع تابعیت
 • تابعیت دوگانه

اقامت چیست؟

اقامت قانونی در یک کشور خارجی به معنای داشتن اجازه زندگی در آن کشور می باشد. مهاجرانی که قصد دارند در کشوری غیر از کشور خود زندگی کنند باید پس از ورود به کشور توسط ویزا، درخواست اجازه اقامت نمایند که این اجازه اقامت با توجه به هدف از سفر اقامت انواع مختلفی دارد که بعضی از رایج ترین آن ها عبارتند از :

 • اقامت از طریق تحصیل
 • اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت کاری
 • اقامت دیپلماتیک
 • اقامت پزشکی
 • اقامت تحقیقاتی

این اجازه های اقامت تنها تا زمانی اعتبار دارند که دلیل فرد از سفر به کشور پابرجا باشد. برای مثال مدت اعتبار اجازه اقامت تحصیلی برابر با طول استاندارد دوره تحصیل می باشد و یا اعتبار اجازه اقامت کاری برابر با مدتی است که در قرارداد کاری شخص ذکر شده است و با تمدید این قرارداد امکان تمدید اجازه اقامت وجود دارد.

اقامت در کشوری خارجی بر اساس زمان به دو دسته تقسیم می شود:

 • اقامت موقت
 • اقامت دائم
 • اقامت بلند مدت

اقامت موقت

اقامت موقت، مربوط به اتباع خارجی است که حق اقامت در یک کشور را برای مدت معینی بدون تابعیت کامل، دریافت کرده اند. این اقامت ممکن است بابت تحصیل، تجارت یا دلایل دیگری باشد.کشورهای مختلف قوانین یا سیاست های اقامت موقت مربوط به خود را دارند. اکثر کشورهای جهان ابتدا اقامت موقت را به جای اقامت دائم در اختیار مهاجران قرار می دهند.

که البته موارد استثنائی نیز وجود دارد برای مثال چنانچه شما توسط برنامه سرمایه گذاری درخواست اقامت دهید ، ممکن است مستقیما اقامت دائم دریافت کنید.

اما در بیشتر موارد، به ویژه در اروپا، ابتدا اجازه اقامت موقت دریافت خواهید کرد که لازم است تا چند ماه قبل از انقضا تمدید شود.

این مجوزها برای ۱ سال و نهایتا ۵ سال صادر می شوند. در اکثر موارد، خانواده نزدیک شما (همسر و فرزندان) قادر به همراهی شما خواهند بود، اما هر حوزه قضایی می تواند در مورد همسر (متاهل ، مشترک المنافع) و فرزندان (مجرد ، خونی یا وابسته ذهنی، ثبت نام شده در آموزش عالی، زیر سن مشخصی) قوانین مختلفی اعمال می کنند.

اقامت موقت برای فعالیتهای تجاری از قبیل کارآفرینی یا سرمایه گذار، متقاضی را ملزم به رعایت برخی موارد می کند تا مجوز آنها تمدید شود، از جمله ادامه فعالیت تجاری و داشتن حداقل درآمد.

همچنین الزامات قانونی ای وجود دارد که برای اکثر کشورها نسبتاً رایج است مانند:

 • داشتن محلی جهت اقامت،
 • داشتن منابع مالی مناسب برای حمایت از خود و خانواده،
 • داشتن بیمه درمانی یا گذراندن معاینات پزشکی
 • نداشتن هرگونه سابقه کیفری.

اقامت موقت نسبت به اقامت دائم از امنیت کمتری برخوردار است زیرا متقاضیان در این نوع اقامت اطمینانی بابت آینده خود ندارند. همیشه این خطر وجود دارد که مجوز شما تمدید نشود و به عنوان مثال، ممکن است پس از شروع تجارت خود، مجبور شوید کشور را ترک کنید.

به همین دلیل ارائه درخواست اقامت دائم به محض کسب شرایط شرایط لازم، حائز اهمیت است. در موارد خاص پس از تمدید اقامت موقت خود برای بار دوم یا سوم، می توان طول آن را افزایش داد.

به عنوان مثال، در برنامه های سرمایه گذاری تجاری، بسیاری از کشورها ابتدا اجازه اقامت ۱ ساله ارائه می دهند و پس از آنکه سرمایه گذار ثابت کرد که تجارت خود را با موفقیت راه اندازی کرده است، می تواند مجوز خود را برای دو ساله تمدید کند.

اقامت دائم

وضعیت اقامت دائم، که معمولاً با کارت شناسایی مشخص می شود، به افراد خارجی اجازه زندگی و کار به طور نامحدود در کشور صادرکننده را می دهد.

پس از گذشت چند سال اقامت موقت، در اسرع وقت باید به دنبال دریافت اجازه اقامت دائم باشید. در اروپا اکثر خارجی ها پس از ۳ تا ۸ سال اقامت موقت می توانند مجوز اقامت دائم دریافت کنند.

در اینه راستا ممکن الزامات دقیقی بابت حضور فیزیکی شما در کشور خارجی وجود داشته باشد، به عنوان مثال، صرف سالانه حداقل ۱۸۲ روز در کشور. برای آنکه واجد شرایط دریافت اجازه اقامت دائم باشید معمولاً باید شرایط زیر فراهم شود:

 • عدم سابقه کیفری
 • اقامت مداوم (با ویزای موقت) حداقل برای یک سال در کشور مورد نظر، البته گروه های خاصی برای مهاجرت (مانند سرمایه گذاران) می توانند از این شرایط اجتناب کنند.
 • داشتن منابع مالی مناسب جهت تامین هزینه ها (شغل، تجارت یا عضوی از خانواده به عنوان حامی).
 • همچنین ممکن است نیاز به قبولی در آزمون زبان یا فرهنگ داشته باشید.

گرچه کارتهای اقامت دائم دارای تاریخ انقضا ثابت هستند (دقیقاً مانند گذرنامه) اما وضعیت اقامت دائم به طور خودکار در زمان انقضا از بین نمی رود.

با این حال ، اگر به عنوان فردی دارای اقامت دائم، کشور را ترک کرده و مجدداً وارد کشور شوید، ممکن است لازم باشد مجدد اسناد مربوط به ورود به این کشور را دریافت کنید.

در برخی موارد اقامت از طریق برنامه های سرمایه گذاری مستقیما اقامت دائم را فراهم می کند یا شرکت کنندگان را قادر می سازد اجازه اقامت دائم را سریعتر و با نیازهای کمتری نسبت به سایر روشها بدست آورند. پس از آنکه مجوز اقامت دائم را گرفتید، اجازه دارید تا هر زمانی که دوست دارید در کشور بمانید.

توجه داشته باشید که ساکنان دائم شهروند نیستند.

آنها گذرنامه دریافت نمی کنند، غالباً نمی توانند رای دهند یا مقام های دولتی دریافت کنند و ممكن است از مشاغل خاصی در بخش دولتی كه ضریب امنیت بالا دارند، منع شوند.

با این حال، آنها معمولاً می توانند از بیشتر یا همه برنامه های پشتیبانی اجتماعی دولت مانند مراقبت های بهداشتی با بودجه دولتی، استفاده کنند.

وضعیت اقامت دائم به دلایل مختلفی از جمله محکومیت جدی کیفری، عدم پرداخت مالیات یا جابجایی طولانی مدت (اغلب دو یا چند سال) به خارج از کشور، قابل ابطال است. زیرا آنها نمی خواهند افراد خارجی اقامت دائم کشورشان را کسب کنند و سپس کشور را ترک کنند. به همین دلیل شما باید هرچه سریعتر شهروندی را بدست آورید.

اقامت-چیست
اقامت-چیست

اقامت بلند مدت

اجازه اقامت بلند مدت معمولاً در کشورهایی که مجوز اقامت دائم ندارند صادر می شود. پس از چند سال اقامت، خارجی ها می توانند برای اجازه اقامت طولانی مدت ۵ یا ۱۰ ساله درخواست کنند. در اروپا نیز اجازه اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا وجود دارد که افراد خارجی (اتباع کشورهای ثالث) می توانند پس از ۵ سال اقامت در اتحادیه اروپا برای دریافت آن درخواست دهند.

این مجوز امکان مسافرت آزادانه در اتحادیه اروپا را فراهم می کند و تحت این اجازه اخذ اقامت در هر کشوری از اتحادیه آسان تر است.

سوالات متداول در مورد اقامت

۱- اقامت به چه معناست؟

در اینجا اقامت به معنای داشتن اجازه سکونت برای مدتی معین در یک کشور خارجی به صورت قانونی می باشد

۲- انواع اقامت کدامند؟

اقامت دائم، اقامت موقت، اقامت طولانی مدت

۳- اقامت موقت چیست؟

اقامت موقت در حقیقت اقامت کوتاه مدت در کشور خارجی و معمولا با اعتبار یک سال می باشد.

۴- اقامت دائم چیست؟

اقامت دائم به معنای حق زندگی و کار در کشور خارجی به مدت نامحدود می باشد.

۵- اقامت بلند مدت چیست؟

در کشور هایی که اقامت دائم وجود ندارد اقامت بلند مدت اعطا می شود.

۶- اقامت دائم با اقامت بلند مدت چه تفاوتی دارد؟

اقامت بلند مدت مشابه اقامت دائم می باشد و در کشور هایی که اقامت دائم وجود نداشته باشد اقامت بلند مدت اعطا می شود.

۷- آیا در صورت دریافت اقامت دائم کشور عضو اتحادیه اروپا قادر به سفر و زندگی در دیگر کشور های عضو اروپا هستیم؟

بله

۸- آیا فرد دارای اقامت دائم یک کشور از حقوق مشابه با شهروندان آن کشور برخوردار است؟

فرد دارای اجازه اقامت دائم از بسیاری از حقوق شهروندی برخوردار است اما نه به طور کامل.

۹- در چه صورت افراد خارجی حق رای دارند؟

در صورت دریافت شهروندی آن کشور

۱۰- طول مدت اقامت به چه چیزی بستگی دارد؟

مدت اعتبار اجازه اقامت به مدت زمانی که شخص لازم است در آن کشور بماند بستگی دارد برای مثال طول دوره تحصیل یا مدت اعتبار قرارداد.

۱۱- اعتبار اقامت موقت معمولا چند سال است؟

اعتبار اقامت موقت معمولا یک سال است.

۱۲- اعتبار اقامت دائم معمولا چند سال است؟

اعتبار اقامت موقت معمولا ۵ سال است که به طور خودکار در صورت نبود مشکل تمدید می شود.

۱۳- محدودیت خروج از کشور در طول دوران اقامت دائم جهت دریافت شهروندی چقدر است؟

۱۸۲ روز پی در پی در سال

۲۱- پس از چه مدت غیبت از کشور امکان دارد حق شهروندی لغو شود ؟

پس از دوسال غیبت مداوم

بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی

اقامت-چیست

Tags:

پیام بگذارید

ایمیل آدرس شما نمایش داده نمیشود. فیلد ها را کامل تکمیل نمایید *

× جهت دریافت مشاوره رایگان