برای جستجو تایپ کنید

تحصیلی

پاسپورت ترکیه از طریق تحصیل

lbonyad اکتبر 10

تحصیل در ترکیه و شرایط عمومی آن

در ابتدای بحث تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه لازم است مقدمتا در خصوص شرایط اولیه و عمومی این کشور توضیحاتی ارائه دهیم. ترکیه از موقعیت استراتژیکی برخوردار بوده و در منطقه ای موسوم به ارواسیا جای گرفته است. مساحت این کشور حدود ۳۴۷/۷۸۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن به صورت تقریبی حدود ۸۲ میلیون نفر می باشد.

کشور ترکیه با کشورهای ایران، گرجستان، ارمنستان، عراق و سوریه همسایه می باشد که البته در قسمت شمالی و اروپایی نیز با کشورهای بلغارستان و یونان دارای مرز مشترک است.

زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی است و واحد پول رسمی آن نیز لیر ترکیه می باشد. این کشور کوهستانی همواره دارای بارش های بسیاری می باشد.

پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا و بزرگترین شهر آن نیز استانبول می باشد. این کشور دارای سیستم آموزشی مناسبی است که در تمامی مقاطع تحصیلی می توان در دانشگاه های مختلف آن تحصیل نمود.

معمولا امکان اعزام دانشجو به ترکیه و تحصیل، هم در دانشگاه های دولتی و هم در دانشگاه های خصوصی فراهم است اما هر کدام دارای شریط خاصی می باشند که در ادامه این مقاله به بررسی این شرایط می پردازیم.

یکی از راه های اخذ پاسپورت-ترکیه-از-طریق-تحصیل می باشد.

دانشگاه های این کشور به دو دسته تقسیم می شود خصوصی و دولتی که تفاوت هزینه ایی دارند، دانشگاه های دولتی معمولا به زبان ترکی و از هزینه پایین تری نسبت به دانشگاه های خصوصی برخوردارند.

برخی از دانشگاه های ترکیه آزمون ورودی دارند که شامل دروس ریاضی، هندسه و زبان و … می باشد که این آزمون ها SAT ، YOS می باشد و جهت ورود به دانشگاه ها بر گزار می شوند، که به زبان ترکی و انگلیسی می باشد.

برخی از دانشگاه های ترکیه رنکینگ خوبی دارند و یکی از مقصد های تحصیل دانشجویان ایرانی محسوب می شود.

پاسپورت-ترکیه-از-طریق-تحصیل
پاسپورت-ترکیه-از-طریق-تحصیل

به دلیل عدم نیاز به ویزا و نزدیک بودن مورد انتخاب قرار می گیرد.

با تحصیل در این کشور به پاسپورت آن نمی توان دست پیدا کرد ولی پس از تحصیل و کار کردن در کشور ترکیه می توان اقامت و در نهایت پاسپورت را بدست آورد.

برخی از دانشگاه های ترکیه را در جدول زیر مشاهده بفرمایید.

نام دانشگاه های ترکیه (مورد تایید ایران)
۱دانشگاه کوچ Koc university
۲دانشگاه حاجت تپه Hacettepe university
۳دانشگاه استانبول  Istanbul university
۴دانشگاه آنکارا  Ankara university
۵دانشگاه اجه Ege university
۶دانشگاه آتاتورک Ataturk university
پاسپورت-ترکیه-از-طریق-تحصیل

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسیدانشگاه های ترکیه هر ساله ۴۵۰۰ نفر از دانشجویان خارجی جذب می کند که در این خصوص سازمان OSYM  هرساله در ماه های آوریل آزمونی تحت عنوان yos برگزار می کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی به مدت ۴ سال(۸ترم) است.

برخی از رشته های تحصیلی محبوی در ترکیه مدیریت، تجارت بین الملل، گردشگری، فناوری اطلاعات می باشد. مدارم لازم جهت درخواست تحصیل در مقطع کارشناس در ترکیه شامل دیپلم و ریز نمرات، رزومه،پاسپورت و مدارک هویتی( شناسنامه) و نمره زبان میباشد.

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشدتحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه به دو صورت خصوصی و دولتی می باشد، که تحصیل در دانشگاه های خصوصی معمولا بین ۱۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ لیر می باشد.

در دانشگاه های دولتی این مبلغ بین ۱۲۵۰ تا ۶۵۰ لیر است.

مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین یک تا دو سال می باشد.

تحصیل در ترکیه در مقطع دکتراتحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه به دو نوع می باشد دانشگاه های دولتی و خصوصی، توجه داشته باشید در دانشگاه های دولتی تحصیل به زبان ترکی می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در این مقطع با توجه به دانشگاه متفاوت است.

مدارک به صورت آنلاین تکمیل شود و حتما انگیزه نامه، توصیه نامه و رزومه بایستی ارائه شود.

تحصیل در ترکیه و سخن پایانی

تحصیل در ترکیه و شرایط اعزام دانشجو به ترکیه را از تمامی جوانب در این مقاله مورد بررسی و ارزیابی قرار دادیم.

ممکن است افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند از شرایط خیلی خوب و ایده آل کشورهای تاپی همچون کانادا، انگلیس، اتریش، آلمان، دانمارک، هلند، سوئد، سوئیس و… اطلاعی نداشته باشند.

پاسپورت-ترکیه-از-طریق-تحصیل

توصیه می شود که در ابتدا در هنگام تحقیق در خصوص شرایط تحصیل در ترکیه و شرایط اعزام دانشجو به ترکیه، شرایط تحصیل در بهترین کشورهای دنیا را بررسی نمایید و پس از آن اقدام به تصمیم گیری نمایید.

همچنین بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی  در سراسر دنیا با تیم مجرب و مسلط خود به امور حقوق بین الملل و شرایط تمامی کشورها می تواند در امر مشاوره به شما عزیزان کمک نماید.

شما می توانید با ما تماس بگیرید و از به روزترین مشاوره ها برخوردار شوید و یا اینکه با طرح سوالات خود در قسمت پرسش و پاسخ همین وبسایت پاسخ خود را دریافت نمایید.

پرسش و پاسخ متداول در خصوص تحصیل در کشور ترکیه

آیا تحصیل در ترکیه رایگان است؟

متقاضیان تحصیل در ترکیه می توانند به زبان ترکی در این کشور به صورت رایگان تحصیل نمایند.

هزینه تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف چقدر است؟

هزینه تحصیل در مقاطع مختلف ترکیه با توجه به مقطع تحصیلی، رشته و دانشگاه مد نظر شما متفاوت می باشد و برای پاسخ به این سوال می بایست در ابتدا مسیر خود را به دقت انتخاب نمایید.

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم چه شرایطی دارد؟

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانند با در اختیار داشتن مدرک دیپلم در آزمون های ورودی دانشگاه در کشور ترکیه شرکت نموده و حتی می توانند در دانشگاه های خصوصی این کشور هم تحصیل کنند.

شرایط تحصیل در ترکیه برای ایرانیان چگونه است؟

ایرانیان در صورت تمایل می توانند آزادانه به تحصیل در ترکیه پرداخته و در مقاطع مختلف تحصیل نمایند.

شرایط گرفتن بورسیه از ترکیه چگونه است؟

جهت اخذ بورسیه تحصیلی، متقاضی باید از رزومه تحصیلی و سطح زبان قوی برخوردار باشد تا بتواند بورسیه تحصیلی دریافت نماید.

آیا تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

داشتن مدرک زبان برای تحصیل در کشور ترکیه الزامی نمی باشد و متقاضیان می توانند در شرایطی بدون مدرک زبان نیز به تحصیل در ترکیه بپردازند.

شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاههای ترکیه چیست؟

متقاضیان می توانند پس از شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه و اخذ امتیاز مناسب، برای اخذ پذیرش دانشگاه مد نظرشان اقدام نمایند و در مواردی نیز لزومی به گذراندن آزمون های سراسری ندارند.

آیا برای تحصیل در ترکیه محدودیت سنی وجود دارد؟

تحصیل در ترکیه محدودیت سنی ندارد و افراد می توانند آزادانه در این کشور به تحصیل مشغول شوند.

شرط معدل برای تحصیل در ترکیه چقدر مهم است؟

برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه می بایست معدل مد نظر دانشگاه مورد نظرتان را داشته باشید تا بتوانید در این کشور به تحصیل مشغول شوید.

شرایط تحصیل رشته های پزشکی در ترکیه چگونه است؟

متقاضیان می توانند در صورت قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه ها و داشتن سطح زبان مناسب به تحصیل پزشکی در ترکیه مشغول شوند.

شرایط اقامت بعد از تحصیل در ترکیه چگونه است؟

متقاضیان می توانند پس از تحصیل در ترکیه، در صورت پیدا کردن کار ، به کار در این کشور مشغول شوند و پس از مدتی اقامت دائم و تابعیت این کشور را اخذ نمایند.

بهترین رشته های تحصیلی برای بازار کار ترکیه کدامند؟

تحصیل در رشته ای خاص در کشور ترکیه بسته به علاقه شما و مهارت های شما می باشد اما به طور کلی رشته هایی نظیر پزشکی، مدیریت و رشته های فنی بازار کار خوبی دارند.

بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی 

پاسپورت-ترکیه-از-طریق-تحصیل

Tags:

پیام بگذارید

ایمیل آدرس شما نمایش داده نمیشود. فیلد ها را کامل تکمیل نمایید *

× جهت دریافت مشاوره رایگان