برای جستجو تایپ کنید

تحصیلی

تغییرات قوانین مهاجرتی کانادا

lbonyad سپتامبر 9

تغییرات بزرگ قوانین مهاجرتی کانادا، برای کمک به دانشجویان بین‌المللی

تغییرات-قوانین-مهاجرتی-کانادا

سالانه بیش از ۶۰ هزار دانشجوی بین المللی، موفق به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کانادا شده و بیش از ۲۲ میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک می‌کنند.

حضور دانشجویان بین المللی مزایای اقتصادی، اجتماعی بسیاری برای کشور کانادا دارند. به همین دلیل کانادا همواره درصدد جذب نیروی کار ماهر و دانشجویان بین المللی بوده است.

پیش از شروع همه گیری کرونا، بیش از ۶۴۰ هزار دانشجوی بین المللی در کانادا تحصیل می‌کردند و این عدد همه ساله در حال افزایش بود.

اما با شیوع کرونا، از تعداد درخواست‌های ویزای تحصیلی کانادا کاسته شده و بسته شدن مرزها، امکان سفر به کانادا برای حضور در کلاس‌های ترم پاییزی را نداشتند.

به همین خاطر، اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRCC)، برای کمک به دانشجویان بین المللی، اقدام به ایجاد تغییراتی اساسی در ساختار قوانین مهاجرتی خود کرده است. بر این اساس، بررسی درخواست‌های اجازه تحصیلی کانادا (study permit)، در کوتاه‌ترین زمان و طی یک فرآیند موقت دو مرحله‌ای بررسی خواهند شد.

(PGWP) مهمترین دلیل برای تحصیل در کانادا

یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب کانادا از سوی دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، قوانین مهاجرتی کانادا است.

قوانینی که به دانشجو این امکان را می‌دهد تا از طریق Post – Graduation Work Permit یا اجازه کار بعد از تحصیل، مجوز اقامت در کانادا را بعد از اتمام دوران تحصیل در کانادا داشته و بعد از آن برای اقامت دائم و شهروندی کانادا (express entry) اقدام نمایند.

البته دانشجویان بین المللی برای گرفتن PGWP یا مجوز کار در کانادا پس از دوران تحصیل، باید واجد شرایط اعلام شده از طرف دولت کانادا باشند.

تغییرات-قوانین-مهاجرتی-کانادا
تغییرات-قوانین-مهاجرتی-کانادا

 دولت کانادا علیرغم ممنوعیت‌های سفر به کانادا، هنوز هم به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد تا برای شروع تحصیل وارد کانادا شوند. مشروط بر اینکه به مدت ۱۴ روز پس از ورود خود را قرنطینه نمایند. 

دانشگاه‌های کانادا نیز امکان تحصیل به صورت غیر حضوری در دوره‌های آنلاین را برای دانشجویان فراهم کرده‌است .

تغییر قوانین به نفع دانشجویان بین‌المللی کانادا

در تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۲۰، دولت کانادا تصمیم گرفت تا قوانین کار در کانادا را به نفع دانشجویان بین‌المللی تغییر دهد. در قوانین جدید، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند کلاس‌های خود را به صورت غیر حضوری و در کشور خود شروع کرده و این مدت زمان نیز، در مجوز تحصیل در کانادا محاسبه شده تا باز هم واجد شرایط درخواست (PGWP) باشند.

به شرطی که حداقل نیمی از برنامه تحصیلی خود را پس از ورود به خاک کانادا و حضور تمام وقت در موسسه آموزشی مربوطه ادامه دهند.

این تسهیلات برای تمامی متقاضیان تحصیل در کانادا در همه مقاطع تحصیلی در نظر گرفته شده است.

ویزای تحصیلی کانادا، مانع اخذ اجازه تحصیل در کانادا

تاکنون فرآیند صدور اجازه تحصیل در کانادا یا همان study permit و ویزای تحصیلی کانادا، برای دارندگان نامه پذیرش از موسسه آموزشی کانادا، به صورت همزمان انجام می‌شد، و شما می‌بایست درخواست اجازه تحصیل خود را همزمان با درخواست ویزای تحصیلی این کشور، به صورت همزمان به سفارت ارائه می‌کردید. اما با بسته شدن سفارت کانادا در ترکیه و بسته شدن مرزهای این کشور، امکان سفر به ترکیه برای انگشت نگاری ویزای تحصیلی کانادا وجود نداشت.

در نتیجه دانشجویانی که در کلاس‌های ترم پاییزی در یکی از دانشگاه‌های کانادا ثبت نام کرده، زمان را برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و اجازه تحصیل در کانادا و حضور در کلاس‌های دوره‌های خود، از دست می‌دادند.

قوانین جدید برای متقاضیان ترم پاییز

برای حل این مشکل دولت کانادا به صورت موقت اجازه تحصیل در کانادا و ویزای تحصیلی کانادا را طی یک فرآیند دو مرحله‌ای، برای آن دسته از متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا که می‌خواهند برنامه تحصیلی خود را از ترم سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز کرده و درخواست اجازه تحصیل خود را ارسال و این درخواست تا ۱۵ سپتامبر سال ۲۰۲۰ تایید شده باشد، صادر خواهد کرد.

خلاصه ماجرا از این قرار است که دانشجویانی و یا دانش‌آموزانی که بعد از شیوع بیماری کرونا، از یکی از موسسات آموزشی کانادا موفق به اخذ پذیرش شده اما امکان سفر به کانادا و یا اخذ ویزای این کشور را ندارند، می‌توانند به صورت آنلاین درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی و study permit، در سایت دولت کانادا ثبت نموده، تا درخواست آن‌ها در اسرع وقت بررسی شود.

در صورت تایید درخواست، دانشجو می‌توانند تحصیل در ترم پاییز را به صورت غیر حضوری شروع کرده و پس از عادی شدن شرایط، برای ادامه روند بررسی اخذ ویزا و انگشت نگاری، به سفارت کانادا در ترکیه مراجعه نماید.

همچنین درصورتی که دانشجویان قبل از به نیمه رسیدن اجازه تحصیل خود به کانادا سفر کرده و نیم دیگر دوران تحصیل خود را به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشند،

تغییرات-قوانین-مهاجرتی-کانادا
تغییرات-قوانین-مهاجرتی-کانادا

مشکلی برای اخذ Post – Graduation Work Permit (PGWP)، بعد از فارغ‌التحصیلی نخواهند داشت.

  • طبق تصمیم جدید اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا، به منظور رفاه حال دانشجویان بین المللی، از این پس درخواست‌ آنلاین اجازه تحصیل (study permit) و ویزای تحصیلی کانادا در کوتاه‌ترین زمان ممکن  بررسی و تایید می‌گردد .
  • تقاضیان  ویزای تحصیلی کانادا می‌توانند با اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مربوطه، اقدام به ثبت نام بصورت آنلاین در سایت سفارت کرده و در صورت واجد شرایط بودن، اجازه تحصیل در کانادا را دریافت و به صورت آنلاین اقدام به شرکت در کلاس‌ها نمایند.
  • طبق این دستورالعمل، از این پس مدت زمان تحصیل غیر حضوری دانشجو در دانشگاه های کانادا، که به صورت آنلاین و در خارج از خاک کانادا انجام می‌شود نیز در فرآیند بررسی درخواست اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی دانشجو، لحاظ خواهد شد.

بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی

تغییرات-قوانین-مهاجرتی-کانادا

تغییرات-قوانین-مهاجرتی-کانادا

Tags:

شما همچنین ممکن است مانند

پیام بگذارید

ایمیل آدرس شما نمایش داده نمیشود. فیلد ها را کامل تکمیل نمایید *

× جهت دریافت مشاوره رایگان