برای جستجو تایپ کنید

ویزای توریستی

انواع ویزای توریستی کشور آمریکا

ویزای توریستی آمریکا در دو نوع B1 و B2. این که ویزای توریستی در کدام نوع صادر می گردد به هدف شخص متقاضی برای سفر به این کشور بستگی داشته و تعیین کننده نوع ویزاست. شرح هر یک از دو نوع ویزا در بخش بعدی مقاله بیان گردیده است. ویزای توریستی B1: ویزای توریستی B1 مختص افرادی صادر می گردد که با هدف تجارت و فعالیت های اقتصادی در زمینه های ذیل وارد خاک آمریکا می شوند:

شرکت در سمینارهای علمی

شرکت در همایش ها، نمایشگاه ها و کنفرانس های تجاری و علمی

شرکت در گردهمایی های تحصیلی

انجام مذاکرات کاری مانند تنظیم قرارداد فیمابین

انجام مشاوره با همکاران تجاری

حضور یافتن در مجامع علمی، پژوهشی، تحقیقاتی، صنعتی و…

ویزای توریستی B2: این ویزا برای اشخاص متقاضی ویزای توریستی این کشور صادر می گردد برای سیاحت، گردش و تفریح، دید و بازدید از دوستان و آشنایان و به طور کلی گردشگری و بازدید از جاذبه های توریستی قصد ورود به این کشور را دارند. برخی اهداف دیگر شامل بهره مندی از امکانات درمانی در این کشور، انجام معاینات پزشکی و شرکت در برنامه های انسان دوستانه می شود. این نکته حائز اهمیت است دارندگان این نوع ویزای توریستی حق کار یا تحصیل در کشور آمریکا را ندارند.

بر طبق سیاست ویزایی ایالات متحده، این کشور دارای ۱۸۰ نوع ویزا می باشد که ویزای توریستی B1/B2 یکی از این دسته ها است. امروزه ویزای توریستی نوع B1/B2 برای متقاضیان صادر می گردد که مدت اعتبار آن به صورت ۶ ماهه می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا توریستی آمریکا

برای اخذ ویزای توریستی آمریکا مدارکی لازم است که فرد متقاضی بایستی نسبت به تهیه و ارائه آنها به سفارت یا کنسولگری اقدام نماید. شرح این مدارک به صورت ذیل خواهد بود:

ارائه مدارک شناسایی و هویتی فرد مانند پاسپورت

ارائه شناسنامه به صورت ترجمه شده

ارائه پرینت گردش حساب بانکی متقاضی و اعلام موجودی مبه جهت میزان مبلغ حقوق ماهیانه در صورت اشتغال و یا حقوق بازنشستگی

ارائه برنامه زمان بندی شده گردشگری و شغلی مرتبط با سفر

تقاضای معافیت از حکم ترامپ (ابلاغ ریاست جمهوری ۹۶۴۵)

ارائه سند مالکیت زمین یا منزل مسکونی

ارائه نامه شغلی که اشتغال به کار فرد را به اثبات برساند.

نامه اشتغال به تحصیل (در صورت وجود)

ارائه رزومه (CV)

بیان هدف از سفر (Purpose of Travel)

پاسپورت های قدیمی و اسناد مربوط به سفرهای قدیمی

تاییدیه فرم DS-160

در صورت درخواست مدارک بیشتر از سوی سفارت با مشاوران بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی مشورت نمایید.

شرایط درخواست ویزای توریستی آمریکا

به دلیل عدم وجود سفارت ایالات متحده در ایران، متقاضیان دریافت ویزای توریستی آمریکا می توانند از سفارت آمریکا در سایر کشورها درخواست ویزا نمایند. در این راستا ممکن است فرد متقاضی دعوت به مصاحبه گردد. در زمان مصاحبه، عمل انگشت نگاری به صورت دیجیتالی انجام می گیرد. این امکان برای فرد وجود دارد که ویزای توریستی و گرین کارت را به صورت همزمان تقاضا نماید. همچنین چنانچه شرط شرایط لازم برای دریافت ویزای کار را دارا باشد، مجاز است به صورت همزمان ویزای توریستی نیز درخواست نماید. سفارت هایی که ایرانیان می توانند از طریق آنها اقدام به درخواست ویزای توریستی این کشور نمایند، عبارتند از سفارت آمریکا در آنکارا (ترکیه)، سفارت آمریکا در ایروان (ارمنستان) سفارت آمریکا در دبی (امارات متحده عربی). اما مراحل درخواست ویزای B1-B2 آمریکا در سال ۲۰۱۹ بدین شرح است:

مراحل کار          شرایط هر مرحله

مرحله ۱ گرفتن عکس دیجیتال از هر متقاضی

مرحله ۲ تکمیل فرم درخواست ویزای ویزیتور DS160

مرحله ۳ پرداخت هزینه ویزا (معمولا به مبلغ ۱۶۰$ دلار)

مرحله ۴ درخواست زمان مصاحبه حضوری با سفارت آمریکا

مرحله ۵ ارائه اثر انگشت در مرکز درخواست ویزا (VAC)

مرحله ۶ شرکت در مصاحبه ویزا به صورت مقرر توسط کنسولگری آمریکا

ویزای توریستی آمریکا

شانس اخذ اقامت توریستی آمریکا

متقاضیانی که برای خود و خانواده درخواست ویزای توریستی آمریکا می نمایند، در مقایسه با افرادی دارند که به صورت انفرادی تقاضای اخذ این ویزا را دارند، شانس کمتری خواهند داشت. بنابراین شایسته است هر یک از اعضای خانواده به صورت جداگانه نسبت به درخواست ویزای توریستی اقدام کنند. مورد دیگری که می تواند موجب افزایش شانس دریافت ویزای توریستی گردد، حضور یکی از خویشاوندان درجه اول مانند پدر، مادر، خواهر، برادر در آمریکا می باشد. بنابراین چنانچه فرد مذکور دعوت نامه ای مبنی بر بازدید از وی برای شخص متقاضی بفرستد، در واقع شانس دریافت ویزای توریستی را برای متقاضی افزایش داده است. لازم است بدانید به طور کلی ویزاهای توریستی این کشور به صورت تک وروده (Single entry) و چند وروده (Multiple) برای متقاضیان صادر می گردد که اخیرا این ویزاها به صورت چند وروده در اختیار متقاضیان قرار گردد.

اقامت دائم آمریکا با ویزای توریستی

در این بخش ممکن است این سوال در ذهن افراد خطور نماید که آیا می توان با اخذ ویزای توریستی موفق به اقامت دائم در این کشور گردید یا خیر. پاسخ این است که در صورتی می توان از این طریق اقدام به اخذ اقامت آمریکا به صورت دائمی نمود که یکی از دو حالت ذیل اتفاق بیفتد: چنانچه فرد دارنده ویزای توریستی پس از ورود به خاک آمریکا، موفق به ایجاد کارآفرینی گردد. در این صورت می تواند پس از بازگشت به کشور مبدا، نسبت به اخذ ویزای کارآفرینی و سپس اقامت در این کشور اقدام نماید. اگر فرد از طریق ویزای توریستی وارد آمریکا شده و بتواند فرصت شغلی پیدا کند، قادر است پس از بازگشت به کشور مبدا در راستای دریافت ویزای کار و اقامت اقدامات لازم را انجام دهد. چنانچه فرد با ورود به خاک این کشور درخواست پناهندگی نمایند که این روش توصیه نمی گردد.

مدت‌ زمان صدور ویزای توریستی آمریکا

پیش از این، صدور ویزای توریستی برای افراد متقاضی حداکثر به مدت ۳۰ روز (یک ماه) به طول می انجامید. چنانچه پرونده به بررسی ها و ارزیابی های بیشتری نیاز پیدا می کرد، نهایتا پس از گذشت ۳ ماه (۹۰ روز) ویزای مورد درخواست صادر می گردید. اما امروزه چنانچه افسر کنسولی تصمیم بگیرد که ویزا را به صورت درجا صادر نماید، ۳ روز طول می کشد. اما چنانچه بررسی های بیشتری لازم باشد، این مدت زمان ممکن است به ۶ ماه هم برسد. فرآیند تقاضای ویزای توریستی آمریکا در سه مرحله انجام می گیرد که به شرح ذیل می باشد:

تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی (Ds-160) به صورت آنلاین

انجام برنامه ریزی جهت انجام مصاحبه با در نظر گرفتن مدت زمان انتظار برای مصاحبه

آمادگی لازم برای انجام مصاحبه و پرداخت نمودن مبلغ انجام آن

دلایل رد درخواست ویزای توریستی آمریکا

دلایلی که منجر به ریجکت یا رد ویزای توریستی این کشور برای فرد متقاضی می گردد عبارت است از:

عدم تمکن مالی فرد

عدم صداقت در مصاحبه حضوری در سفارت

بارداری متقاضی اصلی یا همسر شخص متقاضی

به دلیل این که ویزای توریستی یک ویزای غیر مهاجرتی است، در صورتی که فرد دارای پرونده مهاجرتی باشد، ویزای توریستی وی رد می گردد.

زمانی که افسر ویزا به هر دلیلی احساس کند که فرد متقاضی قصد ماندن در آمریکا و درخواست پناهندگی را دارد.

به منظور کسب مشاوره های حرفه ای در خصوص مهاجرت به آمریکا از سوی وکلا و کارشناسان سازمان حقوقی مهاجرتی دکترسعید  محمدی امکان برقراری ارتباط از طریق مراجعه حضوری  یا تماس تلفنی رایگان را خواهید داشت.

× جهت دریافت مشاوره رایگان